تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

نگاهی ساده به مفهوم کامش درمانی (S.e.x Therapy)

   

   

  این روزها چندان از روند پیشرفت کارها راضی نیستم. مخالفان که کماکان به رجزخوانی و سمپاشی علیه بنده و همکاران مشغول هستند و متاسفانه ظاهراً دوستان هم به ویژه در وزارت بهداشت عجله چندانی برای پیگیری موضوع کلینیک هایی که بنا بود سال گذشته شروع به کار کنند ندارند. البته بیماری استاد ارجمند جناب آقای دکتر گلزاری هم بر مسئله بی تاثیر نبود ولی نمی توان این تاخیر جدی در فرایندها را صرفاً با کسالت ایشان توجیه نمود. از طرفی آنچه برخی مراجعین به کلینیک از پیامدهای مراجعه خود به درمانگرانی که ادعای س.ک.س.و.لوژیست بودن داشته اند نقل می کنند بر وحشت آدم از سرنوشت این حوزه درمانی می افزاید. این کندی کارها چه در زمینه آموزش نیروهای کارآمد و شناسنامه دار و چه در تاسیس کلینیک های استاندارد، این نگرانی را ایجاد می کند که تا چند سال بعد با همین وضعیت شله قلمکاری روبرو باشیم که در حال حاظر در موضوع طب سنتی در کشور با آن مواجهیم! یعنی تقریباً هر کسی هر کاری دلش بخواهد دارد انجام می دهد از پزشک تا عطار و رمال و ... (و جالب اینجا است که در ساختار وزارت بهداشت به ارث رسیده از دولت قبل ما "معاونت طب سنتی" هم داریم!)

     البته همه خبرها تا این حد دلسرد کننده نیستند. مثلاً همکاران گروه پزشکی اجتماعی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز که علاوه بر آموزش های تکمیلی قبلی، دوره فراگیر تربیت مشاور و درمانگر جنسی را در دانشگاه علوم بهزیستی طی کرده بودند، خود آستین همت بالا زدند و با هماهنگی معاونت درمان دانشگاه، ارائه خدمات سلامت جنسی در کلینیک های دانشگاه را شروع کردند (درود بر آنها که حمایت طلبی را بهتر از من اجرا کردند).

     همه این خوف و رجاها و همچنین مطالعه مقاله جناب آقای دکتر Stanley E. Althof ، مدیر مرکز سلامت جنسی و زناشویی فلوریدای جنوبی در مجله S.e.x.u.a.l Medicine من را به این فکر انداخت تا حداقل برای مخاطبین خود به شکل مختصر توضیحاتی را در مورد کامش درمانی (S.e.x therapy) و نقش کامش درمانگر (S.e.x therapist) ارائه نمایم. چرا که لازم است علاوه بر ایجاد حساسیت در خصوص ملاحظات سلامت جنسی، به شکل همزمان با آگاه سازی مردم جلوی سوء استفاده از آنها نیز گرفته شود.

  آیا مشکلات جنسی واقعاً مهم هستند؟

  مشکلات جنسی در کیفیت زندگی فرد یا زوجین نقشی تعیین کننده دارند و با خلق پایین و همچنین مشکلات ارتباطی بین زن و شوهرها در ارتباط هستند. بسیاری از افراد در سکوت از این مشکلات رنج می برند و نمی دانند که برای حل مشکل باید به چه کسی مراجعه کنند یا از طرح موضوع با درمانگران خجالت می کشند و بالاخره آن که مطمئن نیستند که آیا درمانگر مشکل آنها را جدی تلقی می کند یا خیر.

     کامش درمانی (س.ک.س تراپی) در کنار درمان های دارویی گه گاه مورد نیاز است به بسیاری از زنان و مردان در حل مشکلات جنسیشان کمک می کند. چه مشکل جنسی ناشی از اختلالی جسمی باشد یا روانی و چه ترکیبی از این موارد (که اغلب نیز همینگونه است)، پاسخ هیجانی فرد و شریک جنسی او به آن بر شدت و ادامه یافتن مشکل تاثیری جدی دارد. کامش درمانی می تواند به نحوه مواجهه  صحیح با این واکنش های هیجانی و دغدغه ها و کنترل آنها کمک کند.

  کامش درمانی (س.ک.س تراپی) چیست؟

     کامش درمانی گونه ای تخصصی از مشاوره یا روان درمانی است که به حل مشکلات جنسی فرد یا زوجین می پردازد. یک کامش درمانگر علاوه بر آن که باید بتواند دلائل پزشکی، روان شناختی و ارتباطی را که در ایجاد و تداوم مشکل موثر بوده اند تحلیل کند، باید بتواند با تکنیک های درمانی خاصی مشکلات جنسی در حوزه میل جنسی، برانگیختگی، اوج کامش (ارگاسم یا همان اوج لذت جنسی) و درد به هنگام فعالیت های جنسی را برطرف نماید. فهم و احاطه به همه این ابعاد کمک می کند تا بتوان بجای مداخلات موردی (مثلاً تنها تجویز دارویی خاص) به طراحی یک طرح درمانی منظم، هدفمند و همه جانبه نائل آمد. کامش درمانی اغلب طی زمان محدودی (مثلاً 2 تا 3 ماه) به شکل فردی، زوجی یا حتی طی جلسات گروه درمانی انجام می شود که البته مورد اخیر طبیعتاً در فرهنگ ما با محدودیت هایی مواجه است. چارچوب مداخله را درمانگر تعیین می کند، مثلاً در مواقعی که مشکل در همه عمر زندگی جنسی فرد پابرجا بوده است، اغلب جلسات درمان انفرادی ترجیح داده می شود (حداقل در ابتدای طرح درمان). مشکلاتی که مدت ها بعد از یک زندگی جنسی طبیعی و خوشایند پدید آمده اند، می توانند هم به جلسات انفرادی و هم زوجی نیاز داشته باشند. نتایج کامش درمانی کاملاً به مهارت و تخصص درمانگر وابسته است.

  کامش درمانگر از چه تدابیری کمک می گیرد؟

     کامش درمانگر از طرق مختلفی به فرد کمک می کند تا چگونگی کارکرد و احساسات جنسی خود را تشخیص داده و درک کند. نمونه واضحی از این روش ها تکنیک stop–start است که به مردان دچار زودانزالی آموزش داده می شود یا تمریناتی که برای آرامش و کنترل عضلات کف لگن به بانوان یاد داده می شود. یک کامش درمانگر باید علاوه بر داشتن احاطه علمی و فنی به موضوع بتواند با فرد یا زوج و همچنین افراد با هرگونه جهت گیری جنسی، مشکلات هویت جنسیتی یا افراد دارای ترجیحات یا فانتزی های مختلف جنسی که آنها را آزار می دهند تعامل کند.

     علاوه بر موارد یاد شده، یک کامش درمانگر می تواند با ارائه مشاوره و رهنمودهایی حتی وقتی فرد یا زوج دغدغه های مورد اشاره قبلی را هم ندارند، به ارتقاء کیفیت زندگی و رضایتمندی جنسی مراجعین کمک کند. همچنین کامش درمانگران می توانند به افرادی که قربانی تجارب تلخ و آزارهای جنسی بوده اند کمک کنند تا به زندگی رضایت بخش بازگردند و اثرات منفی این تجارب را به حداقل برسانند.

     نکته مهم آن است که در نظر داشته باشیم که کامش درمانگران باید اغلب در قالب یک تیم درمانی و در کنار سایر متخصصین (که خود نیز ازجمله آنها هستند) از همچون پزشکان، مشاوران خانواده، روان شناسان و ... کار کنند.

  چرا درمان ترکیبی برای اغلب اختلالات یا مشکلات جنسی بهترین پیشنهاد است؟

     بسیاری از مشکلات جنسی تنها با تجویز دارو قابل درمان نیستند و حتی با پیشرفت های پزشکی قابل توجه در دهه های اخیر هنوز دست پزشکان برای حل همه مسائل با دارو چندان باز نیست و شاید به واسطه ماهیت پیچیده اختلالات جنسی اصولاً بسنده کردن به دارو هیچگاه حتی در آینده نیز میسر نگردد. مثلاً حتی در یک اختلال نعوظ به علت افزایش سن و درجاتی از تصلب شرائین نیز اگرچه امروزه داروهای موثری وجود دارند، ولی اغلب نباید از جنبه های دیگر ارتباط زناشویی و همچنین موضوع اضطراب عملکرد غفلت نمود و در طرح درمانی به آن ها توجه نکرد و تجویز دارو را کافی دانست. از طرفی گاه داروها بر جنبه ای از کارکرد جنسی اثری مثبت دارند ولی در عین حال بر جنبه دیگری (مثلاً میل جنسی) تاثیر منفی می گذارند. بالاخره آن که استفاده صرف از دارو برخی اوقات باعث می شود تا مشکل عمیق تری در روابط زوجین یا حتی گذشته خود فرد از نظر پوشیده شود. گاه دیده می شود که شروع مجدد فعالیت جنسی زوجین به دنبال تجویز دارو به شروع مجدد یا تنش بیشتر در روابط از پیش مختل زوجین منجر می شود.

  کامش درمانی چگونه تاثیر می گذارد؟

     کامش درمانی به خاستگاه ایجاد یک مشکل جنسی و همچنین علل تداوم یافتن آن می پردازد و کامش درمانگر باید بتواند با تسلط به عوامل زیست شناختی، روان شناختی، ارتباطی و اجتماعی ایجاد کننده مسئله، برای هر فرد یا زوج خاص برنامه درمانی مناسبی را طراحی و اجرا کند. گاه حتی مداخلاتی همچون زوج درمانی، بر حل اختلال عملکرد جنسی پیشی می گیرد. بسیار مهم است که در نظر داشته باشیم که عوامل متعددی می توانند سلامت جنسی فرد را با مشکل مواجه کرده باشند، از جمله تجارب دوران کودکی (خشونت، نحوه تربیت جنسی یا نقائص مادرزادی)، بیماری های مزمن یا مصرف داروهایی با اثرات جانبی بر کارکرد جنسی، جراحی هایی که به اعصاب ناحیه لگن آسیب رسانده اند، ناسازگاری های زناشویی، طلاق یا زندگی جنسی در ازدواج های گذشته، افسردگی و سایر اختلالات خلقی، اضطراب عملکرد و نداشتن اعتماد به نفس (چه به شکل کلی و چه به لحاظ جنسی). کامش درمانگر حتی به شرایط زندگی روزمره زوجین مثل برنامه زندگی، ساعات کار و استراحت، زمانی که زوجین صرف روابط صمیمانه و جنسی می کنند، داشتن حریم و فضای خصوصی و محدودیت های موجود توجه دارد. به دلیل همین پیچیدگی ها یک کامش درمانگر باید بتواند شرح حال درست و دقیقی از مراجعین اخذ کند تا به اولویت ها و طرح درمان مناسبی دست یابد.

     مطالعات نشان می دهند که حدود 70 درصد از زوجین بعد از طی یک دوره کامش درمانی، در خصوص عملکرد جنسی خود و اعتماد به نفس لازم، پیشرفت قابل ملاحظه ای را نشان می دهند. از آنجایی که شرایط فردی و محیطی انسان ها دائماً در حال تغییر هستند، ممکن است گاه در طول زمان جلسات تکمیلی برای تقویت تغییرات مثبت و حل مسائل جدید لازم باشد.

     در انتهای این نوشته تاکید می کنم که کامش درمانی یک فرایند تخصصی است و اگرچه همکاران مختلفی همچون پزشکان، متخصصین بهداشت باروری یا روان شناسان و مشاورین خانواده ممکن است در این حیطه فعال باشند، ولی کسب این مهارت و دانش مربوطه حتماً نیازمند به تحصیلات و طی دوره های تکمیلی است، لذا افراد باید پس از انتخاب مناسب درمانگر و اطمینان از صلاحیت های علمی و حرفه ای او، فرایند تشخیص و درمان را شروع کنند و نیز با صبر و حوصله و احساس مسئولیت در برابر زندگی زناشویی، آن را تا انتها ادامه دهند.  


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 26 ارديبهشت 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160978
 • بازدید امروز :136880
 • بازدید داخلی :11210
 • کاربران حاضر :112
 • رباتهای جستجوگر:347
 • همه حاضرین :459

تگ های برتر